top of page

אימון מנהלים ובעלי עסקים קטנים ובינוניים

למדתם מקצוע? כעת צריך ללמוד גם לנהל

אימון מנהלים.png

בתהליך ההכשרה המקצועית שלנו, רובנו לומדים מקצוע: עריכת דין, צורפות, תכנות, ונגרות. אבל כאשר אנחנו באים לפתוח עסק מאפס בתחום המומחיות המקצועית שלנו, אנחנו מגלים שיש דבר אחד חשוב ומרכזי שלא למדנו - כיצד לנהל. איך לקחת עסק מנקודה אחת, ולהביא אותו, באופן הוליסטי ומוצלח - לנקודת היעד העסקית שקבעתם עבורו בתוכנית האסטרטגית שלכם.

אנחנו גם, כאנשי מקצוע, עוברים באופן שוטף הכשרות מקצועיות כדבר שבשגרה. השתלמויות, כנסים, קורסים ותארים נוספים. אנחנו כל הזמן מתעדכנים בפתרונות חדשים, בטכנולוגיה, בשינויים ובעדכונים בטעם הלקוחות, ובדרישות חדשות של הרגולציה.

נושאים קשורים

אבל מתי פעם אחרונה למדנו והתעדכנו בדרכים הנכונות לנהל?

דבר זה קיצוני אצל בעלי עסקים, אשר מצד אחד אמורים "לדעת הכל" ולהיות לעיתים רבות -One Man Show, ומצד שני נמצאים בבדידות גדולה בתהליך העבודה ובעת קבלת ההחלטות עבור העסק שלהם. בשוק קיימים מספר מסלולי הכשרה למנהלים, כל מסלולי ההכשרה טובים ומתאימים, אך כל אחד מתאים לצרכים מסוימים.

לימודים אקדמאיים

אני למדתי חלק מתורות הניהול שנמצאות בבסיס ניהול נכון במסגרת לימודי לתואר במנהל עסקים. לצד קורסים שונים במימון, שיווק וכו', למדתי גם מספר קורסים המיועדים לניהול. אלא שמנסיוני, הלימודים האקדמאיים רחוקים מדי מהפרקטיקה הנהוגה בחיים העסקיים עצמם. לימודים אלו מתבצעים בדרך כלל בגיל צעיר מדי ואינם תפורים לצרכיים האישיים של כל מנהל, בהתחשב במאפיינים הספציפיים של הענף בו הוא פועל ושל המקום בו הוא עובד.

הכשרות במקומות עבודה גדולים

קיימים קורסים והכשרות ייעודיים, בדרך כלל בארגונים גדולים מאוד, שכוללים תכנים בהתאם לתחום העיסוק בארגון. פעמים רבות קורסים אלו הם תנאי לקבלת תפקיד או דרגה מסויימת.

קורסים פתוחים למנהלים

קיימים מגוון קורסים בתשלום, הניתנים על ספקים שונים ובמסגרות שונות, חלקם קורסים פרטיים וחלקם ממומנים באופן חלקי על ידי גורמים ציבוריים (למשל מעו"ף).  חלק ממסלולי ההכשרה נחשבים מעולים, אך כולם אינם תפורים ספציפית לדרישות ולצרכים של המנהל הספציפי. חוסר מהותי של הכשרה בקורסים אלו, הוא בהעדר חונכות אישית לאורך זמן, במטרה לשנות הרגלים שמעכבים את התפתחות העסק.

הכשרה אישית

הכשרה אישית נעשית על ידי מנטור עסקי מומחה ומשלבת תכנים מתחום תורות הניהול הקלאסיות, לצד הכירות עמוקה עם בעל העסק ועם צרכי העסק הספציפיים, על מנת לקדם מטרות פרקטיות עבור העסק ובעליו. התהליך מאפשר התאמה אישית ונקודתית של ההכשרה לצורך אימון של בעל העסק להשגת יעדים לטווח הקצר ולטווח הארוך יחדיו. לצד ההכרות המקצועית, למנטור העסקי יש גם את הידע, הניסיון והסבלנות להעביר את החומר התאורטי, ולתרגל ולהטמיע את תהליכי הניהול הנכון כך שישפיעו על העסק לאורך זמן. מנסיוני, גם כמנטור אך גם כמנהל בכיר בחברות רבות, ההכשרה האישית היא המדוייקת ביותר, האפקטיבית ביותר ולאורך זמן, גם הזולה ביותר.

הנושאים שמקובל לעסוק בהם במסגרת תהליך שכזה הם, בין היתר: ניהול בתנאי אי וודאות,  אחריות, סמכות,  קבלת החלטות,  ניהול זמן,  האצלת סמכויות,  מכירות וטיפול בהתנגדויות,  תקשורת אפקטיבית,  הפחתת לחץ ושילוב בין עבודה לחיים פרטיים ,  שרות וניהל חווית לקוח,  גיוס וניהול עובדים,  והפיכת העסק מסטרטאפ לעסק בשל ויציב.

לסיכום

למעשה, איכות הניהול של בעל העסק ושל המנהלים הבכירים בו, היא זאת שתכריע אם העסק יצליח לאורך זמן. לכן, השקעה בלימוד הניהול, היא השקעה תשתיתית חיונית לכל סוגי בעלי העסקים. כמנטור עסקי ותיק ובעל ניסיון, אני מזמין אתכם להתחיל תהליך השקעה בעצמיכם ובעסק, שתוביל את העסק שלכם ליציבות ולרווחה כלכלית.   

bottom of page