top of page

ניהול עובדים בעסקים קטנים ובינוניים

העובדים שלכם הם חלק בלתי נפרד מהעסק, איך מנהלים אותם נכון?

HR.jpg

אחרי שהעסק שהקמתם גדל והתפתח ועומס העבודה גדל - הגיע הזמן לגייס עובדים. עובדים תורמים לחלוקת הנטל, לביצוע משימות שונות כך שאתם תוכלו להתמקד בקידום המקצועי של העסק, ולריבוי רעיונות שיכול לייעל את העסק ולהצעיד אותו קדימה.

 

בעולם העסקי, מערכת היחסים בין מעסיק לעובד בבסיסה היא מערכת יחסים תועלתנית: העובד מציע את זמנו וכישוריו עבור כסף, ובמסגרת זו הוא מבצע מטלות אשר מוקצות לו על ידי המעסיק. בתמורה, המעסיק מעניק לעובד שכר, וזכויות נוספות כגן זכויות סוציאליות ותנאים נוספים.

נושאים קשורים

אלא שההתקשרות בין מעסיק לעובד שונה באופן מהותי מכל הסכם התקשרות אחרת, זאת מהטעם שהיא מגדירה מערכת יחסים ארוכת טווח בין שני יצורים אנושיים. בנוסף, הסכם ההתקשרות בין עובד למעסיק כפוף לזכויות היסוד אשר מוקנות לכל אדם באשר הוא אדם, ובכלל זה הזכות לכבוד, לחופש העיסוק, לקניין ולזכויות יסוד נוספות. קיימים אתגרים רבים בניהול עובדים בעסק קטן, ודרך התמודדות נכונה תאפשר את פעילותו והתפתחותו הרציפה, התקינה והיעילה של העסק.

איתור, בחירה וקליטה של העובד הנכון

האתגר הראשון מתחיל עוד בטרם הגיע העובד הראשון אל העסק, והוא מצוי בתהליך הגיוס. על מנת לגייס את העובד המתאים, יש צורך בהגדרה מדויקת של הדרישות לתפקיד, כשהדרישות כוללות התייחסות גם לנושאים מקצועיים וגם למאפיינים אישיותיים. בחירת המועמד צריכה להתבצע באופן ענייני, לפי הגדרת הדרישות מהתפקיד, ולא לפי תחושות בטן סוביקטיביות שעולות במהלך הריאיון.

כדאי להיעזר במומחה משאבי אנוש או במנטור עסקי בנוגע לדרך בחינת המועמד, כולל בחינות אישיותיות ומקצועית. לאורך תהליך הקליטה, יש לשים לב לכך שישנם נושים רגישים ונושאים שהחוק מונע מאיתנו להתייחס אליהם כפקטור בתהליך הבחירה.

תקשורת בונה עם העובד

לאחר שמצאתם עובד, בעסק קטן סביר להניח שהוא יהיה במגע שוטף איתכם. למעשה, אתם תבלו איתו יחד יותר שעות עירות מאשר עם כל אדם אחר. לכן, חשוב לפתח מערכת של תקשורת אנושית, תמיכה והעצמה עם העובד. יחד עם זאת חשוב לזכור שמעכת היחסים בינכם היא מערכת יחסים של עובד מעסיק ולא של חבר או בן משפחה, וחשוב להציב גבולות מתאימים.

הגדרת התפקיד של העובד והצבת יעדים ריאליים

אתם אלו שקובעים את סדר יומו של העובד. הקפידו לתת לו משימות ולתעדף אותן לפי רצונכם. עדכנו את העובד בהתפתחויות, אתגרו אותו, והציבו לפניו יעדים ראליים. יעד ריאלי הוא דבר מדיד אשר ניתן לבחון אותו בצורה ברורה, ולמרות שהוא מאתגר, אפשר בהחלט לעמוד בו, או לראות תהליך של שיפור במדדים לקראת השגתו.

הגברת רמת  המעורבות והשייכות של העובד

בעסק קטן קל יותר לחזק את הרגשת המעורבות והשייכות של עובד לעסק. נכון שבסוף העובד מקבל שכר עבור עבודתו, אבל העובד רוצה גם להרגיש שהוא חלק ממשהו גדול יותר, ממשפחת העובדים, ומעסק רציני שמתייחס אליו כחלק חיוני.

העברת ביקורת עניינית

דווקא בעסק קטן, שבו מערכת היחסים הרבה יותר קרובה ומחבקת, לעיתים קשה למעביד למתוח ביקורת עניינית על תפקוד העובד. יחד עם זאת, כולנו זכאים למשוב ענייני, גם בהצלחות וגם במקרים בהם התפקוד פחות מוצלח. אתגר מיוחד הוא תהליך הפתרון של תפקוד לא מוצלח, שתמיד איננו פשוט, אך בעסק קטן הוא נתקל בקשיים בשל מטענים רגשיים רבים יותר.

התמודדות עם עובדים בעייתיים

ההתמודדות עם עובדים בעייתיים היא התמודדות מורכבת בכל ארגון. היא מצריכה זמן, משאבים, ויכולה להגיע למקומות לא נעימים ואף לגרום נזק לעסק. מומלץ מעת לעת להתייעץ עם מומחה משאבי אנוש או מנטור עסקי לגבי הדרכים הנכונות להתמודד עם מצבים בהם יש קונפליקט עם עובד, או לגבי מצבים בהם התפקוד שלו אינו עומד בציפיותכם, ואין מגמת שיפור נראית לעיין.

בניית הקריירה של העובד

עובדים מצפים שמקום העבודה שלהם יבטיח את הכשרתם, קידומם ומיצוי מלוא הפוטנציאל הטמון בתוכם. ניתן בהחלט לבנות את הקריירה של העובד ולקדם אותו, ללא צורך בהוצאות מיוחדות, גם בעסק קטן בו התפקיד של העובד מצומצם. הרחבת תחום אחריותו של העובד, הכשרתו לתפקידים משיקים ונוספים, או הפניה שלו להתעדכנות מקצועית, גם אם מדובר בהתעדכנות חינמית שמתבצעת בשעות הפנאי שלו, יכולים לתת ערך רב ולתרום להתפתחות הקריירה של העובד. 

ניהול היומיום השוטף וישיבות צוות

ניהול עובדים מצריך זמן ומשאבים ואחד האתגרים מבחינתכם כמנהלים הוא ניהול בצורה יעילה. כלומר, אם העסקת עובד מגדילה את כלל המטלות שעומדות בפניכם או את הזמן שאתם צרכים להשקיע בעסק, משהו לא מתנהל בצורה יעילה. גם בעסק קטן של שני עובדים רצוי לנהל ישיבות צוות במועדים קבועים, עם א'גנדה מוגדרת מראש. החשיבות של ישיבות הצוות, מעבר ליעילות העסקית שלהן, היא במניעת בזבוז של זמן ומשאבים כתוצאה מחוסר סינכרון, ומניעת חוסר יעילות שנובעת מהצורך בשיחות בלתי מתוכננות רבות מדי.

פעלו לפי החוק

העסקת עובדים מכפיפה אתכם לחוקי העבודה, שמשתנים בתדירות גבוהה מאוד. חשוב להתייעץ ולהתעדכן בנושא עם איש מקצוע מומחה. האתגר בעסק קטן מורכב, כי רואה החשבון, שאיתם בעלי העסקים מתייעצים, אינם מעודכנים בדרך כלל בנושאים שאינם קשורים לתנאי העבודה, ואילו עורכי דין לענייני עבודה יקרים ולא רלוונטים עבור עסק קטן, במצב שבשגרה. עם זאת חשוב לזכור, שהנזק הכלכלי במקרה של אי עמידה בחוק, יכול להיות יקר וגבוה יותר משעת יעוץ של גורם מומחה.

לסיכום

המשאב האנושי הוא המשאב המורכב ביותר לניהול בכל עסק. ניהול נכון של המשאב האנושי יצעיד את העסק קדימה אל ההצלחה, אך ניהול כושל, ידרדר כל עסק אל סופו. ישנם שלל גורמים מקצועיים שיכולים לסייע לכם כמעסיקים, אני, כמנטור עסקי אשר מלווה מעסיקים רבים, מזמין אתכם להתייעץ איתי בכל שאלה, מקצועית או אישית, בניהול העובדים ובמיצוי מלוא הפוטנציאל שלהם ושל העסק שלכם.

bottom of page