top of page

ייעוץ תעסוקתי לעצמאיים

מה עצמאים יכולים להרוויח מייעוץ קריירה?

יעוץ קריירה לעצמאיים.jpg

נושאים קשורים

לפני שפניתי לליווי וסיוע לעסקים ולעצמאים, עבדתי שנים ארוכות בתפקידי ניהול בכירים במגוון עסקים וניהלתי מאות אנשים. בתקופה זו קלטתי אלפי מועמדים בראשית דרכם ובניתי מסלול קריירה למאות אנשים מוכשרים.

 

כיום, שכירים בכניסה למקום העבודה כבר מסמנים את אבני הדרך להמשך הקריירה. אבל כאשר התחלתי לעבוד עם עצמאיים, גיליתי שלא קיים מקצוע של יועץ קריירה לעצמאים.

 

עצמאים מקימים עסק, או מיזם, אבל מעטים מהם מתכננים את אבני הדרך הלאה להתפתחות הקריירה שלהם עצמם. מהו בכלל ייעוץ קריירה? מדוע יש בו צורך לעצמאים, ומה כולל התהליך? לפניכם שאלות ותשובות נפוצות:

מה כולל תהליך ייעוץ קריירה?

יועץ קריירה הוא אדם, אשר מגיע בדרך כלל מתחומים של משאבי אנוש או מתחומי הפסיכולוגיה (פסיכולוגיה תעסוקית, פסיכולוגיה ארגונית וכו'), אשר מתמחה בזיהוי יכולות ועוצמות של אדם שמתכנן קריירה, ובצרוף הרצונות האישיים שלו, עוזר לו לאתר מקצוע שמתאים עבורו.

תהליך הייעוץ כולל שיחות אישיות במטרה לזקק ולדייק את רצונותיו וצרכיו של המבקש השירות, מבחני אישיות אשר מזהות נטיות תעסוקתיות, תכנון עוגני קריירה לטווח ארוך, טיפוח עוצמות ורצונות אישיים, ולבסוף בחינת אופציות שונות לצעד הבא שיוביל את הקריירה קדימה. לעיתים, תהליך הייעוץ משקלל גם שיקולים נוספים כמו פוטנציאל השתכרות, צרכים חומריים, אילוצים משפחתיים, ועוד.

לאחר מכן, התהליך ממשיך בבניית תוכנית פעולה מעשית לביצוע השינוי בפועל. יועץ קריירה טוב חייב להכיר את השוק העסקי על בוריו, ולהכיר גורמי מפתח רלוונטיים שיכולים לסייע ביישום התוכנית.

מתי הזמן הנכון לייעוץ קריירה?

ישנה נטייה לחשוב שייעוץ קריירה מתאים לצעירים שנמצאים בתחילת דרכם, אבל גם אנשים מוכשרים, עם ניסיון תעסוקתי עשיר, מרגישים לעיתים כי הם מעוניינים לבצע שינוי משמעותי בקריירה. לעיתים מדובר בשינוי תחום עיסוק, לעיתים בשינוי סביבת עבודה ולעיתים בקפיצת דרך משמעותית. ייעוץ קרירה נכון לקבל בכל נקודה בה נמצאים בצומת דרכים, כאשר עולות שאלות לגבי המשך הדרך הקיימת או החלפתה באחרת, ויש רצון לשדרג את הדרך התעסוקתית.

מהו ייעוץ קריירה לעצמאיים?

במקרים רבים, אנשים מנוסים מעוניינים לבדוק האם יש התכנות כלכלית עסקית לחלום שלהם לצאת לעצמאות ולהקים עסק בתחום מומחיותם. הבדיקה איננה מוגבלת רק לאפשרות להקים עסק בטווח הקצר, אלא להיתכנות להפוך אותו לעסק יציב ובר קיימא לטווח הארוך. תהליך כזה שונה לחלוטין מתהליך ייעוץ קריירה לשכירים, והוא מתבצע על ידי מנטור עסקי, בעל הכשרה וניסיון ביעוץ קריירה לעצמאיים.

במה שונה ייעוץ קריירה לעצמאיים מייעוץ דומה לשכירים?

ההבדל המשמעותי ביותר שבעוד בייעוץ קריירה לשכירים בוחנים את התאמתו של האדם למקצועות או אירגונים שונים, בייעוץ קריירה לעצמאיים ניתן בהחלט "להביא את מוחמד אל ההר", כלומר, ניתן להתאים את העסק לעוצמות, לדרישות ולחלומות של האדם שמקים אותו.

ואיך מתגברים על האתגרים במסגרת תהליך הייעוץ?

מרכיבי החלום, ההגשמה העצמית והמחויבות מהווים את לב ליבה של ההחלטה על הקמת עסק עצמאי, והם הדלק שמניע אותו קדימה. עם האתגרים מוצאים שלל דרכים להתמודד. אפשר להשלים כל חוסר בידע או כשרון, אפשר לגייס עובדים ויועצים מתאימים, לשקול שותפויות, ואם הפתרון ממשי ומעשי, ניתן גם למצוא מקורות מימון לכל מיזם.

עדיף לפנות ליועץ קריירה או למנטור עסקי?

כשמדובר בעצמאים, לאחר ההכוונה הראשונית, יש צורך בלווי מתמשך על מנת להפוך את ההחלטות שמתקבלות במסגרת הייעוץ לעסק מעשי בעולם האמיתי. הבסיס הוא הגדרת החזון העסקי, הערכים, היעדים והמטרות, של העסק, אבל לצד זה יוצאים לתהליך של בניית אסטרטגיה עסקית, תוכנית עסקית, ומודל כלכלי לעסק, כך שיש צורך בליווי ניהולי ועסקי.

ההקמה הטכנית של העסק היא פשוטה: ניגשים למס הכנסה ופותחים עוסק, או רושמים חברה. אבל הקמת עסק מאפס דורשת קבלת החלטות שונות ורבות, והתמודדות עם רכבת הרים וחוסר ודאות. לכן, חשוב להיעזר במנטור עסקי שעסק בעצמו בהקמה ובניהול של חברות מאפס, אך גם בעל הכשרה, ידע וניסיון ביעוץ קריירה.

כמה כדאי להשקיע בתהליך הקמת העסק?

קיים מגוון עצום של עסקים שכמעט שלא דורשים הון עצמי בעת הקמתם. זאת ועוד, דווקא לאנשים שהפרוטה לא מצוייה בכיסם, מומלץ בשלבים הראשונים לא להסתכן ולהתחייב על השקית סכומים גבוהים בעסק, אלא לצמוח תוך כדי תנועה.

האם כדאי להקים עסק או להישאר שכיר?

מדובר בהחלטה מורכבת שאין לה תשובה אחידה. אני ממליץ לקרוא מאמר שדן בנושא בהרחבה: עצמאי או שכיר.

לסיכום:

התהליך של ייעוץ קריירה לעצמאיים חיוני עבור מי שרוצה לפרוץ קדימה ולהוביל, ועבור אנשים שמעוניינים להקים עסק ומבינים שצריך לעבוד קשה ולצבור ניסיון, אך גם צריך תוכנית סדורה, יעדים כמותיים, וניהול חיצוני שיודע לתת את התמיכה הנכונה בשלבים הקריטיים של ההתחלה. 

עסק חדש

שאלות נפוצות בנושא יעוץ קריירה

מה זה יועץ תעסוקתי?

קיים מגוון עצום של עסקים שכמעט שלא דורשים הון עצמי בעת הקמתם, זאת ועוד, דווקא לאנשים שהפרוטה לא מצוייה בכיסם, מומלץ בשלבים הראשונים לא להסתכן ולהתחייב על השקית סכומים גבוהים בעסק.

מה מיוחד ביעוץ תעסוקתי לעצמאיים?

הקמת העסק היא פרוצדורה פשוטה שמתבצעת, בהתאם לסוג העסק (עוסק זעיר, ועסק מורה, שותפות, חברה וכו'),  רואה חשבון  ו/או עו"ד. האתגר בהקמת העסק הוא בהערכות, בתפעול, ובהתמודדות עם אתגרים לא צפויים.

אני בהתלבטות האם להקים עסק, עם מי כדאי לי להתייעץ? 

במצב כזה, כדאי להתייעץ עם מנטור עסקי לעסקים קטנים, בעל נסיון עסקי עשיר בהקמה לניהול של חברות מאפס, אך גם בעל הכשרה, ידע ונסיון ביעוץ קריירה.

האם כדאי להקים עסק או להשאר שכיר?

מדובר בהחלטה מורכבת שאין לה תשובה אחידה. אני ממליץ לקרוא מאמר שדן בנושא בהרחבה: עצמאי או שכיר.

bottom of page