top of page

תוכנית עסקית לעסק קטן או בינוני

מקימים עסק קטן? תוכנית עסקית נכונה תקדם אתכם בדרך להצלחה

בונים תוכנית עסקית

כל עסק מתחיל מאדם שחלם אותו. החלום, כטבעם של חלומות אופטימי מאוד וטוב שכך.

 

האופטימיות הזו היא שמניעה אותנו להעז ולנסות להפוך את העסק שלנו למציאות. אולם הדרך להוציא את החלום אל הפועל ולפתוח עסק קטן, יציב ומשגשג, עוברת בבניית תוכנית עסקית ברורה, מפורטת, גמישה ויצירתית, שמהווה מפת דרכים בדרך אל ההצלחה.

 

אולם אין בכך די: ההמשך הוא ביישום קפדני של התוכנית, בליווי  מנטור עסקי שיכול להתריע על כשלים במהלך הדרך ולהיות שותף לעיצוב המסלול מחדש. 

נושאים קשורים

תכנון ויישום נכון יכולים לקדם עסק קטן אל ההצלחה, אך תכנון או יישום שגוי של התוכנית העסקית עלולים לדרדר את העסק. תוכנית טובה תאלץ אתכם לחשוב לעומק על הרעיון שלכם: האם יש לו היתכנות? האם יש קהל שמעוניין במה שיש לכם להציע? מה הסיכונים שאתם לוקחים על עצמיכם והאם הם נכונים עבורכם? מהם החוזקות שלכם, והיכן מצויות ההזדמנויות שלכם? ולא פחות חשוב - מה עושים אם הנסיבות משתנות, ונוצר פער בין התכנון שלכם והמציאות?

התובנות הללו חשובות מאין כמותן וחלק חשוב מבניית עסק מצליח היא להקדיש זמן לו בסיס רחב ובעל תוקף. אם אתם מתקשים להגיע לבד לתובנות האלו, ליווי עסקי מאיש מקצוע מתמחה יכול להעניק לכם ערך רב בשלב הקריטי של היציאה אל הדרך. לפני שאתם בונים תוכנית לעסק, חשוב להבין את סוגי התוכניות הקיימות ומה כל אחת תוכל להעניק לכם, כך תדעו לבחור במתאימה עבורכם ביותר: 

תוכנית אסטרטגית לעסק קטן

אסטרטגיה עסקית היא הגדרת דרך פעולה של עסק, תוך התייחסות לסביבה, במטרה לסייע לקביעת מטרות, בחירת דרכי פעולה ומימושן. כלומר: אתם יודעים לאן אתם רוצים להגיע: עכשיו הגיעה העת למצוא את הדרך האפקטיבית ביותר לעשות זאת. תהליך של תכנון אסטרטגי נעשה לאור הגדרת חזון, מטרות ויעדים של העסק, ומתוך כך האסטרטגיה תתווה את דרכי הביצוע המתוכננות להשגתם. האסטרטגיה נוגעת לטווח הארוך של העסק. כלומר לא איך נשיג את העסקה הראשונה, אלא איך בעוד שנתיים נהיה במצב בו נגיע ליעד שהצבנו לעצמינו. טווח התכנון האסטרטגי המקובל נע בין שנתיים לחמש שנים בהתאם, לאתגרי השוק הספציפי בו פועל העסק שלכם.

תוכנית עסקית לעסק קטן

תוכנית עסקית מפרטת את כל היעדים שלכם ואיך אתם מתכוננים להשיג אותם. כלומר, בהינתן הניתוח של החוזקות והחולשות שלכם ושל השוק אליו אתם נכנסים - איך בעצם תרוויחו כסף. אם אתם זקוקים לאשראי או מחפשים משקיעים, תוכנית עסקית טובה מראה שאימתתם את הרעיון העסקי שלכם באופן מלא וכי יש לו התכנות כלכלית.

תוכנית עסקית נבנית בדר כלל לשלוש עד חמש שנים, וללא תוכנית עסקית קשה מאוד להראות לבנק או למשקיע, כיצד אתם תחזירו את ההלוואה, שכן התוכנית העסקית היא הכלי המרכזי שעומד בפניהם בבואם לתת לכם אשראי. חשוב לזכור שבנקים ומשקיעים מייחסים חשיבות רבה גם לתוכניות עסקיות שהצגתם בפניהם בעבר: הם משווים תוכניות ישנות אל מול הביצועים בפועל, על מנת לראות עד כמה התוכנית שאתם מציגים אכן הופכת למציאות בשטח, ואיננה מסתכמת ברחשי ליבכם בלבד.

תוכנית שיווקית

תוכנית שיווקית מתארת ​​מתארת פעילות עסקית הנעשית על מנת להשיג יעדים שיווקיים ספציפיים, במסגרת זמן מוגדרת. תוכנית שיווקית מציגה את תמהיל השיווקי בו העסק ישתמש בכדי להשיג את יעדי השיווק שלו. לתוכניות שיווק יש מבנה פורמלי, אך נהוג ליישם אותן במודלי ניהול עכשווים, אשר מתעדכנים בזריזות, בהתאם להתפתחויות.

תוכנית לניהול רזה של עסק קטן (ניהול אג'ילי)

תוכנית לניהול רזה (Lean management) של עסק מתבססת על מודלים המתרכזים בניהול ושיפור הערך ללקוח כבסיס לפעילות העסק. זוהי למעשה שיטה פרקטית להשגת מצוינות עסקית, תפעולית וניהולית באמצעות יצירת ערך מוסף ללקוחות. התוכנית מגדירה תהליכי עבודה, מצמצמת בזבוזים וחוסר יעילות, ממקדת את פעילות העסק ומשפרת את רווחיותו.

מנסיון בעסקי שלי ובעסקים שליוויתי כמנטור עסקי, שיטת הניהול הרזה שצמחה מעולם ההי-טק ונקראת ניהול אג'ילי (Agile), תוביל לתוצאות טובות ולהצלחה במירב סוגי העסקים הקטנים. תוכניות העבודה בשיטה זאת כוללות הגדרת התמונה העתידית הרחבה (האפוס), תיעדוף וגזירה של הנושאים שיש לטפלם בשלושת החודשים הקרובים (User Stories), והמשימות הממוקדות לתקופה של השבועיים הקרובים (ספינט). כך, לצד החזון הרחב, המוגדר והברור, העסק נמצא במסלול התקדמות בכל רגע נתון. 

לסיכום

רוצים עסק מצליח? סוף מעשה במחשבה תחילה. כמו שלפני שאופים לחם בודקים שיש לנו קמח במזווה, כך לפני הקמת עסק יש לתכננו לפרטי פרטים ולוודא שיש בידינו את כל המרכיבים להצלחתו, ואז לצאת לדרך. קיים קושי בבניית תוכניות בעולם עסקי שמשתנה בקצב מהיר ובסביבה שמתאפיינת בחוסר ודאות. לכן, תוכניות שנבנות בשיטות ניהול רזות (Lean Agile) וקובעות את המסגרת (האפוס) שהעסק פועל בתוכה, יכולות לעבור התאמה במודל זריז בהתאם לנסיבות.

bottom of page